Niebanalnie dla dzieci i młodzieży

O tym, że książki dla dzieci mogą dotykać tematów niebanalnych, czasem trudnych, wiemy nie od dziś. Tym razem zadamy sobie filozoficzne pytanie o naturę dobra i zła. Poruszymy też ważny temat potrzeby akceptacji wśród nastolatków. 

Pierwsza z polecanych książek pod tytułem: „O tym można rozmawiać tylko z królikami” to prawdziwa perełka Wydawnictwa Zakamarki. Zachwyca zarówno warstwą tekstową, jak i ilustracjami.

Opowiada historię wrażliwego trzynastolatka, poszukującego własnej tożsamości i próbującego na nowo odnaleźć się w otaczającej go rzeczywistości. To książka o potrzebie akceptacji, zrozumienia i poczucia przynależności. Bohater podobnie jak większość nastolatków przeżywa liczne rozterki. Śni o bliskości, jednocześnie dystansując się od ludzi w poszukiwaniu samotności. Czuje, że otacza go bezsens, który paradoksalnie sprawia, iż jest elementem większej układanki. Codzienność go przeraża i paraliżuje. Książka adresowana jest do nastolatków, jednak jej przesłanie jest na tyle uniwersalne, że może spodobać się także dorosłemu odbiorcy. Pozycja nie jest prosta w odbiorze, początkowo może przytłaczać kolorystyką oraz filozoficznymi przemyśleniami głównego bohatera. Warto się jednak nad nią pochylić, gdyż porusza ważne tematy bliskie tym wszystkim, którzy kiedykolwiek czuli się inni.

Tekst: Anna Höglund,
ilustracje: Anna Höglund,
tłumaczenie: Katarzyna Skalska.

Kolejna pozycja: „Dobro i zło, co to takiego?” jest nietypową książką dla dzieci. Nie znajdziemy w niej gromadki bohaterów, śmiesznych historyjek czy happy endu. Co zatem w niej znajdziemy?

Z pewnością sporą porcję filozoficznych pytań oraz humor zawarty w pomysłowych ilustracjach. Książka posiada nietypową konstrukcję. Zawiera sześć głównych pytań, na które znajdziemy sześć różnych odpowiedzi. Te z kolei prowadzą nas do następnych pytań pozwalających na spojrzenie na daną kwestię z różnych punktów widzenia. W tomie „Dobro i zło, co to takiego?” poruszone zostały między innymi kwestie dotyczące kradzieży jedzenia, bycia miłym dla innych czy słuchania rodziców. Książkę należy czytać wspólnie z dzieckiem, bowiem może być punktem wyjścia do poruszenia ważnych i trudnych tematów. Pozycję tę  polecamy wszystkim tym, którzy lubią dyskutować i nie boją się stawiać pytań, czym jest dobro i zło.

Książka z serii Dzieci Filozofują.

Tekst: Oscar Brenifier,
ilustracje: Clément Devaux,
tłumaczenie: Magdalena Kamińska-Maurugeon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

# Ku przestrodze
close slider
Slider