Czy warto karać dziecko za złe oceny na świadectwie?

Jutro koniec roku szkolnego. Dzieci się cieszą, a niektórzy rodzice trochę niepokoją i czują złość. W tym roku nie będzie czerwonego paska na świadectwie, być może nawet średnia ocen nie będzie przekraczać 3.00.

Zanim jednak rodzice ocenią dziecko, powinni wziąć pod uwagę cały okres szkolny. Jaki był? Czy w życiu młodego człowieka wydarzyło się coś złego? Czy za dwójką, a nawet jedynką nie stał przypadkiem zbyt duży stres, albo niezrozumienie tematu? A może uczeń tak bardzo lubi sport lub język polski, że nieco mniej przyłożył się do matematyki lub fizyki?

Oceny nie zawsze są jednoznaczne z wiedzą. A tym bardziej nigdy nie świadczyły o inteligencji. Ważne jest to, co się ze szkoły wyniesienie i jaki ma się do niej stosunek. Bo liczy się to, że dziecko na poważnie traktuje szkołę i nauczycieli, nieważne, jakie ma oceny. Że mimo wszystko przychodzi ze szkoły, odrabia lekcje i się uczy. Naprawdę się uczy, chociaż tego nie widać po wynikach. A często tak jest. Po prostu.

Dlatego nieważne, jak będzie wyglądało świadectwo ucznia, rodzice powinni odetchnąć. Powiedzieć, że w nowym roku szkolnym będzie lepiej, a wakacje są jak najbardziej zasłużone. To jest o wiele lepsze niż kary, zakazy, a nawet groźby. Bo dzieci należy do nauki zachęcać. A nie ma lepszej motywacji niż rodzice. Rodzice, którzy dziecku pomagają i rozumieją. Nie krzyczą, lecz tłumaczą. Czasami aż do skutku.

No i najważniejsza jest świadomość, że dziecko powinno uczyć się dla siebie, a nie dla rodziców. I nie każde dziecko będzie dobre z każdego przedmiotu. Nie każde dziecko będzie miało też wzorowe zachowanie.

Wakacje to doskonały czas dla dzieci na odpoczynek i naładowanie akumulatorów. Ale dzieci nie odpoczną, siedząc przed telewizorem lub telefonem komórkowym. Spędzając wakacje w ten sposób, jeszcze bardziej zniechęcą się do szkoły oraz nauki. I być może we wrześniu potraktują szkołę jako odpoczynek… od mediów.

Życzymy wszystkim dzieciom oraz rodzicom dotleniających wakacji. Pełnych wycieczek, chociażby tych krótkich. Te dwa miesiące to doskonały czas na pogłębienie rodzinnej więzi!

Tylko nie złośćcie się na dzieci za oceny na świadectwie. Pamiętajcie, że we wrześniu czekają kolejne szkolne przygody. Na pewno lepsze! Przez te dwa miesiące pokażmy dzieciom, że w nie wierzymy. 

I przede wszystkim niech wakacje będą bezpieczne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

# Ku przestrodze
close slider
Slider