single-image

5 oznak mówiących o tym, że jesteś przemęczona

Aleksandra Broda

Przesilenie jesienne nie sprzyja. Wrzesień, jak i październik, czy też listopad to istny armagedon, jeśli chodzi o wyprawki przedszkolne, szkolne, przeziębienia i coraz szybciej kończący się dzień. Tak. To wszystko może bardzo przytłoczyć, co w konsekwencji będzie objawiało się ciągłym zmęczeniem. Poznaj 5 oznak, które mówią o tym, że powinnaś naprawdę odpocząć i poszukać pomocy.

Brak energii pomimo odpowiedniej ilości snu to objaw przemęczenia. Ranki wydają się nadzwyczaj ciężkie, popołudnia też nie są takie, jakie być powinny, a wieczorem nie masz sił na cokolwiek. Każdemu może zdarzyć się „gorszy” dzień, jednak kiedy odczuwasz taki stan od dłuższego czasu, powinnaś poszukać przyczyny i pomocy.

Wszelkiego rodzaju bóle: mięśni, stawów, głowy mogą być oznaką przemęczenia. Raz boli głowa, innym razem czujesz, że Twoje plecy „wysiadają” po najmniejszym wysiłku. Innym razem bolą Cię nogi nawet tuż po wstaniu z łóżka.

Nie masz na nic ochoty. Kiedy jesteś przemęczona, nie masz ochoty na zabawę z dzieckiem, rozmowę z partnerem, czy nawet na bliskość z nim. Dłuższe rozmowy Cię przytłaczają, a wszelkie próby integracji z pociechami kończą się na ziewaniu i poddaniu się.

Łatwiej Cię zdenerwować. Kiedy jesteś zmęczona, a właściwie przemęczona, szybciej się irytujesz. Dochodzi do momentów, w których z równowagi potrafi wyprowadzić Cię coś, co do tej pory nawet Cię, przysłowiowo, „nie ruszało”.

Zapominasz i trudno Ci się skoncentrować. Zaczyna się niewinnie od: „Jaki jutro mamy dzień?”, a kończy na: „Przepraszam, ale zapomniałam o wizycie”. Ciężko wchodzi też wiedza, czy też informacje, które słyszysz od bliskich. Nie możesz skupić myśli, lub wręcz przeciwnie – miewasz ich natłok.

Pamiętaj, że jest jeszcze mnóstwo innych objawów, które mogą świadczyć o tym, że jesteś przemęczona. Kiedy Twoje zmęczenie trwa nieprzerwanie od kilku miesięcy, czy nawet tygodni, powinnaś zaczerpnąć porady eksperta. Dlaczego? Ponieważ może ono doprowadzić do zespołu chronicznego zmęczenia. Zespół chronicznego zmęczenia należy leczyć z pomocą specjalistów.

A jeśli wiesz, że Twoje przemęczenie wynika z nadmiaru obowiązków i z braku współpracy z partnerem, czy też innymi osobami, musisz koniecznie postawić sprawę jasno, powiedzieć o tym i przedstawić swoje oczekiwania.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)