single-image

5 zachowań proekologicznych, których można nauczyć młodsze dzieci

Aleksandra Broda

Nie oszukujmy się. Ekologia jest bardzo ważna. Człowiek na przestrzeni dziesięcioleci wyrządził naturze naprawdę wiele krzywd. Nadmierny konsumpcjonizm, mnóstwo niepotrzebnego, szkodliwego plastiku, spaliny, smogi, fabryki, wycinki drzew, krzewów – można by wymieniać godzinami.

Efektem tego jest nie tylko zbliżanie się do katastrofy klimatycznej, lecz także pogarszający się stan zdrowia wielu ludzi na całym świecie. Ziarnko, do ziarnka. Nie odbudujemy już nic, co zostało zniszczone – pomimo zmieniania samochodów na bezspalinowe, pomimo zasadzania dosłownie garstki drzew. Jedyne, co możemy zrobić, to zatrzymać chociaż trochę tę machinę korzystając z proekologicznych rozwiązań.

Dlatego ważne jest, aby edukować dzieci na tematy ekologiczne i wpajać im proekologiczne zachowania, które naprawdę mają wielki sens. Ziarnko, do ziarnka. Przygotowałam 7 najprostszych zachowań proekologicznych, których możesz nauczyć swoje nawet maleńkie dziecko. Mam nadzieję, że te zachowania będą początkiem wielkiej, ekologicznej przygody.

1. Nauka zakręcania i oszczędzania wody

Dzieci, zwłaszcza młodsze, uwielbiają bawić się wodą. Mycie zębów, jak i rąk wiąże się dla nich z odkręcaniem wody i chlapaniem na wszystkie strony. Nie oszukujmy się – dzieci nie mają wyczucia. Oszczędzanie wody wpływa na żywotność rzek i jezior. Im mniej człowiek będzie „marnował” wody, tym dłużej zostanie zachowany ekosystem. Naucz więc dziecko zakręcania kranu, kiedy robi przerwę pomiędzy mydleniem rąk, a ich płukaniem. To świetne, odpowiedzialne zachowanie proekologiczne nawet dla dwulatka.

2. Dbanie o plastikowe zabawki i wymiana zabawek

Dzieci uwielbiają plastikowe zabawki: zazwyczaj mają efekty dźwiękowe, są ciekawe, kolorowe. Domagają się wszelkich plastikowych „cudowności”. Warto pokazać dziecku, że drewniane zabawki również są fajne i ciekawe. Wiem, że ciężko jest zrezygnować z plastikowych rozwiązań, ponieważ są zazwyczaj tańsze i łatwiej je dostać. Dlatego warto wpoić dziecku szacunek oraz dbanie o swoje plastikowe twory. Tym sposobem będzie łatwiej je komuś oddać lub odsprzedać za niewielką kwotę. Efekt? Młoda mama nie będzie musiała napędzać plastikowego przemysłu zabawkowego, ponieważ kupi zabawkę dla swojego dziecka z „drugiej ręki”.

3. Segregacja śmieci

Kto to widział, żeby segregacja śmieci była dobrą zabawą? Ano wszyscy, którzy nauczyli tej ważnej umiejętności swoje dzieci. Dwulatek potrafi pobiec do śmietników i wyrzucić zużyty, niepotrzebny papierek. Fajnie by było, gdyby wiedział, do jakiego pojemniczka wrzucić ten plastikowy, prawda? Zamiast jak zwykle do BIO, tym razem trafnie do plastiku. Kształtowanie zachowań proekologicznych wśród dzieci powinno zacząć się od segregacji śmieci. To niezwykle łatwe, a w internecie znajdziemy mnóstwo instruktaży, jak wpoić tę ważną umiejętność nawet najmłodszym.

4. Wykorzystywanie surowców wtórnych

„Nie wyrzucaj! Wykorzystaj!” – tak mawia jeden z ulubionych bohaterów bajki Psi Patrol, Rocky. I słusznie. Jest wiele rzeczy, które wyrzucamy, a posłużyłyby nie tylko jako zabawki dla naszych dzieci, lecz świetne ozdoby domu. Przykładem jest, chociażby obcięcie nogawek w zbyt długich spodniach. Po co wyrzucać materiał? Pokaż dziecku, że można z niego uszyć ekologiczne woreczki na różne maleńkie cuda. To samo jest np. z plastikowymi nakrętkami. Naucz dziecko, żeby je zbierało, ponieważ często są przeznaczane na jakiś szczytny cel. Co się później z nimi dzieje? Są wywożone w miejsca, gdzie poddawane są recyklingowi.

5. Kontakt z naturą, bycie blisko natury

Jak zakorzenić u dziecka zachowania proekologiczne? Można to zrobić w bardzo prosty i niesamowicie potrzebny dziecku sposób. Naucz pociechę szacunku do przyrody: dbaj o to, aby nie śmiecić w żadnych miejscach, opowiadaj o zbiornikach wód, jeziorach i o tym, że ludzie często nie szanują zarówno dzikich zwierząt, owadów, jak i samej zieleni. Pozwól dziecku na kontakt z naturą. Zachęcaj do tego, aby zdjęło buty i przespacerowało się po piasku. Pokaż, jak można przytulić się do drzewa. Pozwól wziąć kąpiel w ciepłych kroplach deszczu. Daj dłuższą chwilę na obserwowanie wszelkich owadów, robaków. Kontakt z naturą najlepiej uczy dzieci zachowań proekologicznych. Zaczynają one bowiem rozumieć, co jest zagrożeniem i dlaczego warto to wszystko ratować, dlaczego warto zatrzymać tę spiralę znęcania się nad naturą.

Zachowania proekologiczne dzieci

To oczywiście tylko niektóre zachowania proekologiczne, które możemy wprowadzić do życia naszych dzieci. Tak naprawdę jest ich mnóstwo. Nie pozwólmy na to, aby konsumpcjonizm był wyznacznikiem bogactwa i dostatku. Pokazujmy, że prawdziwe bogactwo to te, w którym tkwi szacunek do wszystkiego, co nas otacza i co daje nam zdrowie, tlen.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)