single-image

CYBERPRZEMOC – Co to takiego? Definicja

Aleksandra Broda
Mówiąc o przemocy, ludzie często mają na myśli rozległe siniaki, niegojące się blizny, a nawet złamania. O przemocy albo się nie mówi wcale, albo tylko pokrótce. Wszyscy wiedzą, że kiedy ktoś używa siły jako argumentów, jest złym człowiekiem. Każdy wie, że ofiarą jest osoba, która została dotkliwie pobita. Niestety, często na tym się temat kończy. Wyobraź sobie, że każdego dnia SETKI DZIECI pada ofiarami cyberprzemocy. Musisz wiedzieć, że większość rodziców i nauczycieli nie zdaje sobie nawet sprawy, że ich dzieci przeżywają piekło. Zastraszane i poniżane osoby próbują walczyć, ale często jest to nierówna walka, która może skończyć się tragicznie. Czym jest cyberprzemoc?

Czy istnieje narzędzie ostrzejsze niż nóż? Istnieje dużo takich narzędzi, ale dorośli muszą najpierw sobie to uświadomić. Do takich przyrządów należy również internet. Z jednej strony kopalnia wiedzy i możliwość rozwoju, z drugiej strony czarna otchłań pełna cyberprzemocy.

Czym jest cyberprzemoc? Moglibyśmy przytoczyć tu mądre definicje mówiące o tym zjawisku. Z doświadczenia jednak wiemy, że żeby coś zapamiętać, musi być to dosadne. Tak więc cyberprzemoc to Adam, który zrobił zdjęcie Małgosi, kiedy przebierała się w szatni. Cyberprzemoc to Weronika, która wyśmiewała się z koleżanki na jednym z portali społecznościowych. Cyberprzemoc to Franek i Michał, którzy podszywając się pod Dominikę, napisali bez jej wiedzy i zgody do jakiegoś chłopaka. Cyberprzemoc, jak każde zjawisko patologiczne i demoralizujące ciągnie za sobą konsekwencję. Tak więc Małgosia wpadła w głęboką depresję i do dzisiaj jest pod opieką psychologa. Dominice, po długiej walce udało się wygrać, ale musiała zmienić miejsce zamieszkania i szkołę. Niestety, nie każdy może poradzić sobie z pomówieniami i szykowaniem. Gabriela, Kornela, Sebastiana i tysiąca innych DZIECI już z nami nie ma.

Ofiarami cyberprzemocy są zazwyczaj dzieci, a oprawcami są ich rówieśnicy. Wynika to z faktu, że tak naprawdę młode osoby nie są jeszcze świadome konsekwencji swoich czynów. Drugim czynnikiem są niepoprawne relacje z rodzicami, czy nawet nauczycielami. Opiekunowie często bowiem nie zdają sobie sprawy z globalnego problemu, jakim jest cyberprzemoc. A prawda jest taka, że w Polsce nękanie za pośrednictwem telefonów komórkowych, komputerów i internetu jest naprawdę częstym zjawiskiem. Czy to nie jest najlepszy moment, żeby się obudzić i chronić swoje dzieci? Pamiętajmy, że nasze pociechy mogą zostać nie tylko ofiarami, ale również oprawcami. Warto sobie to uświadomić.

Internet, chociaż początkowo miał służyć tylko dobrym celom, z czasem stał się wioską, w której każdy czuje się bezkarnie i anonimowo. Nic bardziej mylnego – pod wymyślonym pseudonimem i pobraną grafiką zawsze kryje się adres IP, którego namierzenie jest tylko kwestią czasu. To właśnie młodzi ludzie nie potrafią odróżnić rzeczywistości od świata wirtualnego, i to właśnie młodzi ludzie często dają się wplątać w pułapkę niebezpiecznej sieci. Wielu nastolatków, którzy skrzywdzili swoich znajomych w internecie, przyznało, że nie zdawało sobie sprawy, jak wielką moc ma dzisiejsza technologia. Co za tym idzie – nie spodziewali się, że głupi żart będzie miał miliony wyświetleń i udostępnień. Niestety, to co widzimy, to tylko wierzchołek góry lodowej. Same ofiary przez jeden głupi komentarz zamieszczony w sieci, zazwyczaj dostają setki obraźliwych wiadomości, często z życzeniami śmierci. Tego, że ofiary się wstydzą i przede wszystkim się boją – nikt zazwyczaj nie widzi. Co jakiś czas paraliżują nas nagłówki o kolejnej samobójczej śmierci. Zazwyczaj powodem takich czynów jest znęcanie się psychiczne przez rówieśników, w tym oczywiście cyberprzemoc.

Rodzice, kiedy się obudzicie?

Chociaż nam dorosłym, często wydaje się, że nasze dzieci są odporne na stres, w rzeczywistości tak nie jest. Pamiętajmy, że minie jeszcze sporo lat, zanim zaczniemy widzieć, że nasze dzieci są dojrzałe psychicznie. Dorośli też często nie radzą sobie z problemami, a co dopiero nasze pociechy?

Cieszymy się, że tysiące świadomych ludzi codziennie walczy o dobro naszych dzieci. Jesteśmy pewni, że wspólnymi siłami możemy chronić wszystkich mieszkańców tej Ziemi. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić i przede wszystkim zdać sobie sprawę z problemu cyberprzemocy.

Kampania #ChrońDziecko pomoże nam wszystkim zrozumieć skalę niebezpieczeństwa i powie, jak skutecznie z nią walczyć. Dołączcie z nami do akcji i nie pozwólcie, żeby ktokolwiek skrzywdził członka Waszej rodziny!
LINK DO KAMPANII NA FACEBOOK: 
CHROŃDZIECKO

 

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)