single-image

Dodatni GBS w ciąży

Aleksandra Broda
U każdej kobiety między 35 a 37 tygodniem ciąży powinno się wykonać  badanie wykrywające paciorkowce z grupy GBS. Paciorkowce te żyją w przewodzie pokarmowym, ale mogą przenieść się do pochwy lub cewki moczowej kobiety. Chociaż bakteria może nie dawać żadnych objawów chorobowych u przyszłej mamy, to dziecko może się nią zarazić podczas porodu. Niestety może skutkować to zapaleniem płuc lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego tak ważne jest wykonanie tego badania u ciężarnych kobiet. Dzisiejsza medycyna pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia się podczas porodu. Czy GBS dodatni w ciąży to coś poważnego? 

 

Badanie GBS- na czym polega?

Badanie wykrywające paciorkowca polega na pobraniu wymazu z dolnej części pochwy i odbytnicy u ciężarnej. Zazwyczaj tę czynność wykonuje lekarz lub laborant. Wbrew pozorom nie jest to bolesny zabieg, a czas jego trwania nie przekracza kilku sekund. Przed badaniem należy się dokładnie umyć, aby uniknąć ryzyka sfałszowania wyników. Na wynik czeka się zazwyczaj około 5 dni. W nim oprócz informacji o bakterii, uwzględniona jest lekooporność, czyli informacja, jaki rodzaj antybiotyku nie zadziała. To ułatwi lekarzom wybór najskuteczniejszego leku.

GBS dodatni w ciąży – co robić?

Kiedy wynik okaże się dodatni, należy się uspokoić i od razu spakować wyniki do torby szpitalnej. Zadzwonić do swojego lekarza prowadzącego, który rozwieje wszystkie wątpliwości. Kiedy tylko zacznie się poród, nie należy czekać do ostatniej chwili, tylko od razu udać się do szpitala. Antybiotyk podany dożylnie, który zostanie podany ciężarnej, zacznie działać do 4 godzin, dlatego ważne jest, aby nie zwlekać. Rodząca powinna od razu pokazać swoją książeczkę ciąży wraz z wynikami i dopilnować, aby został jej podany antybiotyk jak najszybciej.

Przy porodzie

Bardzo często mówi się o tym, że ciężarna musi wykonać badania na paciorkowca, ponieważ informacja o nosicielstwie może uratować zdrowie dziecka. Szacuje się, że jedna na cztery kobiety w ciąży ma dodatni GBS, więc jest to bardzo częste zjawisko. Na szczęście przy porodzie rodzącej podaje się antybiotyk- najczęściej jest to penicylina lub ampicylina, która chroni noworodka przed zakażeniem. Warto wspomnieć, że lekarze dokładnie sprawdzają stan zdrowia dziecka oraz wykonują badania, żeby wykluczyć zakażenie. W większości przypadków oczywiście wszystko przebiega zgodnie z planem, a mamy mogą cieszyć się zdrowym maleństwem.

 

Każdej kobiecie będącej w ciąży przysługuje badanie na obecność paciorkowca z grupy GBS. W momencie, w którym lekarz nie wspomina o wykonaniu tego badania, ciężarna sama powinna się o niego upomnieć. Chociaż przeniesienie bakterii na noworodka przy porodzie jest możliwe, to podanie mamie antybiotyku jest bardzo skuteczne. Pamiętajmy, że tylko badania w tym kierunku pozwolą na interwencję lekarzy.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)