single-image

Dorastam, więc zmienia się moje ciało! Dojrzewanie na wesoło

Aleksandra Broda
Okres dojrzewania to szereg zmian zachodzących w organizmie. U dziewczynek zazwyczaj ten czas przepada na wiek 9-11 lat, u chłopców natomiast nieco później, bo ok. 13 roku życia. Dla obu płci jest to fascynujące, ale zarazem nieco trudne przeżycie. Wiemy, że ciężko jest zrozumieć pewne rzeczy. Nastolatku, pamiętaj jednak o tym, że nie jesteś z tym sam!
Dziewczynki- estrogen

Polub ten hormon. To on jest odpowiedzialny za to, że Twoje ciało się zmienia. U dziewczynek estrogen „uruchamia się” i powoduje zazwyczaj bardzo szybki wzrost ciała. Piersi zaczynają się powiększać, a brodawki przybierają nieco ciemniejszą barwę. Pochwa zaczyna wydzielać białawy śluz i wiesz co? To całkiem normalne! W późniejszym etapie będziesz mogła zaobserwować pojawiające się owłosienie łonowe. Czeka Cię również pierwsza miesiączka.

Zaczyna również zmieniać się Twoja twarz- przybiera nieco innych kształtów oraz możesz zaobserwować na swojej skórze wypryski czy nawet trądzik młodzieńczy. Możesz miewać również huśtawki nastrojów- od radości, aż po smutek- często bez przyczyny. Daj swojemu organizmowi czas na przystosowanie się i oswojenie ze zmianami. Pokochaj siebie taką, jaką jesteś- w końcu stajesz się kobietą!

Pierwsza miesiączka przychodzi znienacka, więc jest wielkim zaskoczeniem. Dobrze, żebyś nosiła ze sobą np. w plecaku podpaskę lub wkładkę. Kiedy okres już się pojawi- nie wstydź się i poinformuj o tym swoich rodziców. Oni Cię zrozumieją i będą z Ciebie dumni. Mama najprawdopodobniej wybierze się z Tobą na zakupy i razem wybierzecie środki higieniczne. To będzie niezapomniany, chociaż troszkę dziwny czas. Wiemy, że może być to dla Ciebie krępujące. Pamiętaj jednak o tym, że każda dojrzewająca dziewczynka już przez to przechodziła lub będzie to przechodzić. Z czasem stanie się to dla Ciebie całkiem normalne.

Chłopcy- testosteron

W Twoim organizmie powstają zmiany już nawet dwa lata wcześniej, niż w ogóle je zobaczysz. Następnie gruczoły płciowe w jądrach zaczynają produkować pewien hormon. Ten hormon to nic innego jak testosteron. Przyzwyczaj się, bo od tego momentu będzie już Ci zawsze towarzyszył. Twoje ciało zaczyna wyglądać bardziej „męsko”: Zaczynasz intensywnie rosnąć (Twoje dłonie, stopy, klatka piersiowa oraz waga znacznie wzrasta) i zaczyna pojawiać się owłosienie na pewnych częściach Twojego ciała. Może zmienić Ci się głos- Spokojnie, mutacja zniknie szybciej, niż się obejrzysz. Twoje ciało zaczyna produkować większą ilość łoju- podobnie do dziewczynek, możesz również mieć problemy z cerą oraz przetłuszczającymi się włosami.

Nocne zmazy, czyli mokre sny (polucje) u dojrzewających chłopców pojawiają się zazwyczaj sporadycznie w wieku 11 i 12 lat. W późniejszym czasie występują znacznie częściej. Są jednak całkowicie normalne i nie wymagają wizyty u lekarzy. Świadczą o tym, że sperma zaczyna się produkować, a organizm powoli przyzwyczaja się do możliwości zapłodnienia kobiety w późniejszym czasie.

Okres dojrzewania to taki czas, który potrafi spłatać figle. Zmienia się w końcu nie tylko Twoje ciało, ale również Twoja psychika. Najlepsze co możesz dla siebie zrobić w tym czasie, to zaakceptować zmiany i pozwolić im „działać”. Nie myśl, że jesteś gorszy od kogoś. Wszyscy będą kiedyś przechodzić to samo, co ty. Twoi rodzice już przeszli przez ten czas- to najlepszy przykład na to, że to całkowicie naturalne. Nigdy nie podejmuj pochopnych decyzji, zwłaszcza w tym okresie- Twoje ciało oraz Twoja psychika dopiero się kształtuje. Nie bój się pytać dorosłych- oni mają doświadczenie w tych tematach oraz będą służyć Ci radą i wsparciem!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
Slider