single-image

Dziecko często mruga oczami. To może być tik nerwowy, ale nie tylko

Aleksandra Broda

Rodzice często mają problem z rozpoznaniem dolegliwości u maluchów. Niestety dzieci nie zawsze potrafią powiedzieć, czy coś im dolega. Częste mruganie oczami opiekunowie usprawiedliwiają oglądaniem bajek lub zabawkami, które niekiedy zbyt intensywnie świecą. Chociaż mruganie oczami nie wygląda groźnie, zawsze potrzebna jest wizyta u okulisty, aby znaleźć przyczynę takiego stanu.

Poznaj najczęstsze przyczyny mrugania oczami wśród najmłodszych

1. Rozwijająca się wada wzroku. To jedna z najczęściej występujących przyczyn mrugania oczami. Dziecko próbuje złapać ostrość, a kiedy mruga, na chwilę osiąga cel. Można zaobserwować również przybliżanie głowy do monitora, patrzenie z bliska na książeczki oraz brak zainteresowania przedmiotami, które znajdują się nieco dalej. Dzieci, u których pogarsza się wzrok, często są nerwowe i nie chcą układać puzzli czy malować. Nic dziwnego – w końcu to dla nich duży wyczyn. Zwłaszcza maluchy nie wiedzą, że mają problemy ze wzrokiem i nie należy oczekiwać od nich, że nam to pokażą.

2. Zapalenie spojówek. Wbrew pozorom zapalenie spojówek nie zawsze wiąże się z wydzieliną ropną z oczu. Dziecko zazwyczaj odczuwa świąd i pieczenie, a mruganie oczami jest reakcją obronną organizmu — dzięki temu śluzówki oka się nawilża.

3. Alergia. U dzieci do trzeciego roku życia, niemalże niemożliwe jest ustalenie alergenów. Najczęściej rodzice radzą sobie tzw. metodą prób i błędów. Nie można zapominać, że alergia może pojawić się nagle, a alergen może być niemałym zaskoczeniem. Bywa tak, że nagle zaczyna uczulać sierść pupila, roztocze, a nawet niektóre jedzenie.

4. Tik nerwowy. Dzieci przeżywają różne sytuacje na swój specyficzny sposób. Z pozoru beztroski maluch może się denerwować lub się czegoś bać. Warto zauważyć, w jakich sytuacjach dziecko najczęściej mruga oczami, bo może się okazać, że jest to nic innego, jak tik nerwowy.

5. Wysuszone śluzówki, zbyt duża ilość bajek i gier komputerowych. Nie oszukujmy się, czasami nawet dwulatkom puszcza się bajki, dla chwili „spokoju” lub kiedy rodzice muszą zrobić coś ważnego. W niektórych domach telewizor włączony jest przez cały czas i chociaż może wydawać się, że dziecko wcale nie zwraca uwagi na ekran, nic bardziej mylnego. Coraz więcej dzieci, w tym tych najmniejszych, odczuwa dyskomfort spowodowany zbyt częstym patrzeniem na komputer, tablet, telefon czy telewizor.

Warto przeczytać również: Syndrom dziecka potrząsanego: przyczyny i objawy

Mruganie oczami u dziecka należy skonsultować ze specjalistą

Nieważne, czy rodzice podejrzewają, co może być przyczyną mrugania oczami u dziecka – zawsze trzeba skonsultować to z okulistą. Ignorowanie takich problemów może wiązać się z wieloma konsekwencjami. Oczy to bardzo wrażliwy narząd, o który trzeba dbać bez względu na wiek.

Może Cię zainteresować:

Skąd się bierze depresja u dzieci?

Dziecko głośno mówi – dlaczego?

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)