single-image

Homeschooling – wady i zalety domowej edukacji.

Rodzic Rodzic

Dzieciństwo to okres, który każdemu kojarzy się nieuchronnie z edukacją. To właśnie za najmłodszych lat w szkolnych ławach formuje się nie tylko wiedza dotycząca świata, lecz także umiejętności miękkie, które mają zastosowanie w codziennym życiu. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że edukacja w szkole nie musi być jedyną formą nauki. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, czy edukacja domowa jest legalna w Polsce, to warto wiedzieć, że od 1991 roku polskie przepisy umożliwiają pobieranie nauki we własnym domu. Jednak trend na homeschooling pojawił się całkiem niedawno i przywędrował nad Wisłę z zachodu. Jakie są wady i zalety edukacji domowej? Poniżej rozprawimy się ze wszystkimi wątpliwościami dotyczącymi tego rodzaju edukacji.

Zalety edukacji domowej

Wielu rodziców decyduje się na edukację domową ze względu na możliwość indywidualizacji kształcenia. Nauka w szkole wiąże się ze standaryzacją i uczeniem pod kątem sprawdzianów, zaś homeschooling uznawany jest za bastion naturalnej chęci poznawania świata. Rodzice decydujący się na edukację domową muszą mieć w pamięci, że ich pociechy rozliczane będą ze zdobytej wiedzy (co roku przeprowadzane są egzaminy klasyfikacyjne), natomiast homeschooling umożliwia dobór optymalnych, indywidualnych metod.  Edukacja domowa wymaga od ucznia zdobycia wymaganej przez podstawę programową wiedzy, jednak w warunkach domowych potrzebna jest również dyscyplina i samozaparcie. Dla wielu rodziców właśnie ten ostatni warunek jest największą zaletą edukacji domowej – podczas, gdy uczniowie trybu szkolnego są niejako „prowadzeni za rękę” przez swoich nauczycieli, dzieci uczące się w domu muszą – tak jak w dorosłym życiu – umieć samodzielnie zorganizować swoją pracę.

Homeschooling – wady

Za sztandarowy argument przeciwko edukacji domowej uznawana jest kwestia socjalizacji. Wielu rodziców nie wyobraża sobie, by dziecko było wykluczone z grupy rówieśników, a tak postrzegani są uczniowie uczeni we własnych domach. Wiele mówi się o tym, że homeschooling nie uczy pracy w grupie czy relacji w społeczeństwie. Warto jednak zauważyć, że zajęcia szkolne nie są jedyną okazją do poznawania rówieśników. Uczniowie objęci edukacją domową mają prawo korzystać z zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez szkołę, a także mogą brać udział w wyjazdach klasowych. Nie jest więc prawdą, że edukacja domowa uniemożliwia socjalizację. Stawia przed dzieckiem wyzwania – ale te się pojawią prędzej czy później. Dobrze więc, by nie musieć mierzyć się z nimi dopiero w dorosłym życiu.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)