single-image

Jak dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa (szczególnie w dzisiejszych czasach)?

Aleksandra Broda

Poczucie bezpieczeństwa dziecka jest niezwykle ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Niestety, ale w ciągu dwóch lat wzrosła liczba osób chorujących na depresję i możemy przypuszczać, że wojna u naszych Sąsiadów oraz obawy co do naszego bezpieczeństwa przyczynią się do zwiększenia statystyk. Żyjemy w czasach, w których nie do końca możemy czuć się komfortowo i pewnie, przez co coraz częściej zapominamy, jak ważne jest dawanie poczucia bezpieczeństwa swoim dzieciom.

5 filarów poczucia bezpieczeństwa dziecka

1. Więź z bliskimi

Rodzice są dla dziecka najważniejsi już od momentu pojawienia się na świecie. Należy jednak pamiętać, że aby dziecko czuło się bezpiecznie, musi też mieć głęboką więź z opiekunami. Więź buduje się nie tylko poprzez opiekę, zaspakajanie potrzeb takich jak czyste ubranie, ciepło i komfort, lecz również poprzez bliskość i czułość. Czuły, pełen miłości dotyk jest podstawowym elementem budowania poczucia bezpieczeństwa najpierw noworodka, a później już starszego dziecka. Pamiętajmy, że bliskość musi towarzyszyć przez cały czas, nie tylko w okresie niemowlęcym. Tak więc bądźmy czuli i dla miesięcznego maluszka i dla 5,10,15-latka.

2. Stały rytm dnia

Spontany są potrzebne i pozwalają na uczynienie życia bardziej kolorowym i twórczym. Należy jednak pamiętać o tym, że to stały rytm dnia, zwłaszcza dla młodszych dzieci jest bardzo ważny dla poczucia bezpieczeństwa. Młodsze pociechy lubią, kiedy ich życie jest dość przewidywalne. Mogą wtedy skupić się na odkrywaniu całego świata bez zbędnego przebodźcowania, poczucia dyskomfortu.

3. Stabilność emocjonalna rodziców

Tak jak wspominałam wyżej, mamy dzisiaj takie czasy, że większość dorosłych nazywa je dość trudnymi względem emocjonalnym i ekonomicznym. Należy pamiętać jednak o tym, że dzieci są zdane na dorosłych i nie rozumieją do końca tego, co się dzieje. Stabilność emocjonalna rodziców jest niezbędna do tego, aby dziecko czuło się bezpiecznie. Dlatego ważne jest, aby dorośli poszukiwali równowagi, dawkowali informacje i starali się korzystać z życia, jak tylko potrafią.

Kiedy czujesz, że nie radzisz sobie emocjonalnie: jesteś rozdrażniona/rozdrażniony, często bywasz smutna/smutny, lub boisz się o przyszłość, skorzystaj z porady psychologa. Pamiętaj, że terapia pomoże nie tylko Tobie, lecz także Twoim dzieciom, które potrzebują poczucia stabilizacji i szczęścia.

4. Zasady i granice

Dzieci są stworzone do tego, aby sprawdzać co jakiś czas, czy postawione przez rodziców granice przypadkiem nie przestały istnieć. Nie oznacza to jednak tego, że nie potrzebują zasad. Zasady, panujące normy w rodzinie dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, chociaż wydawać się może, że tylko złoszczą młodego człowieka. To samo dotyczy się konsekwencji, kiedy złamie się jakąś zasadę. Pamiętajmy jednak, że konsekwencje, a kary to zupełnie coś innego. Te pierwsze dają do myślenia i otwierają ścieżkę, a te drugie uczą dziecko kombinowania i po prostu straszą. O tym pisaliśmy tutaj: Konsekwencja zamiast kary.

5. Rozmowy i wsparcie

Jak dawać poczucie bezpieczeństwa dziecku? Rozmawiać z nim i okazywać wsparcie. Te czynności nie powinny skończyć się nigdy, nawet jeśli dziecko stanie u progu pełnoletności. Wiem jednak, że wielu rodziców myli rozmowy z rozkazami, czy komunikatami. Rozmowa to dialogi, w których zostawia się wszystko inne i skupia na rozmówcy. Rozmowa to szczera próba zrozumienia drugiej strony i znalezienie porozumienia, niezależnie od okoliczności.

Poczucie bezpieczeństwa dziecka – dlaczego jest tak ważne?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że poczucie bezpieczeństwa dziecka to jeden z najważniejszych elementów, które mają wpływ na prawidłowy rozwój. Dzieci, które czują się bezpieczne, są bardzo śmiałe, mniej bojaźliwe, aktywne, samodzielne i rzadziej chorują na depresję. Wspierajmy je nawet w tych trudnych czasach, a jeśli czujemy, że nie dajemy rady, to nie bójmy się porozmawiać ze specjalistą.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)