single-image

Jak rozwiązywać konflikty z rówieśnikami?

Aleksandra Broda
Każdy człowiek ma inne poglądy, charakter i potrzeby. Otaczają Cię różni ludzie, z którymi nie zawsze możesz się zgodzić. Funkcjonowanie w społeczeństwie jest niezwykle trudne dla Ciebie, jako nastolatka. Nawet Twój przyjaciel potrafi czasami Cię skrzywdzić (nawet nieświadomie). Kiedy dwoje ludzi nie potrafi się porozumieć, naradzają się konflikty. To, w jaki sposób z nich wyjdziecie, świadczy o waszej dojrzałości i odpowiedzialności. Jeśli nadal masz problem z rozwiązywaniem niektórych sporów, przeczytaj nasz poradnik.

 

Nie szukaj powodów do kłótni

Często, kiedy masz zły dzień, szukasz przysłowiowej dziury w całym? Pomimo tego, że robi tak większość osób, wcale nie oznacza, że ty też musisz to robić. Jeśli jesteś zły, porozmawiaj z kimś o tym: może być to Twój kolega, przyjaciel albo rodzic. Nie masz ochoty na rozmowy? Oznajmij to swoim bliskim, a oni na pewno dadzą Ci czas, abyś ochłonął. Nie trzaskaj drzwiami, nie krzycz i nie szukaj powodów do kłótni. Pamiętaj: słowa, które wypowiedziałeś w gniewie, ranią jeszcze bardziej i możesz ich żałować.

Nie wstydź się przepraszać

Pokłóciłeś się ze znajomym i głupio Ci przeprosić? Wiesz, że to ty zawiniłeś, ale nie masz odwagi się do tego przyznać? Mimo wszystko warto, ponieważ gniew zabiera dużo cennego czasu, który można wykorzystać o wiele przyjemniej. Nie ma ludzi nieomylnych, a ci, którzy się do tego przyznają, wzbudzają szacunek i zaufanie. Nie stracisz więc nic w oczach kolegów, a zyskasz coś bardzo cennego i coś, na co nie każdy sobie może pozwolić.

Nie ukrywaj, że ktoś sprawił Ci przykrość

Jeżeli Twoja koleżanka powiedziała coś, czym Cię uraziła, nie chowaj tego w sobie. Być może powiedziała to tylko w żartach albo zupełnie nieświadomie. Zapamiętaj jedną ważną rzecz- ludzie nie potrafią czytać w myślach, a większość błędów popełniają nieumyślnie. Wiemy, jak bardzo mogą skrzywdzić czyjeś słowa albo czyny, ale warto mówić o tym otwarcie. Dlaczego? Ponieważ dzięki szczerej rozmowie, unikniesz takich sytuacji w przyszłości. Porozmawiaj z koleżanką o tym, że nie chcesz, żeby np. nazywała Cię grubaskiem, albo spóźniała się godzinę, kiedy jesteście umówione. Wytłumacz, że odbierasz to jako brak szacunku i nie chcesz na nią czekać tyle czasu. Jeśli zrobisz to naprawdę kulturalnie i delikatnie, gwarantujemy, że wasze relacje się poprawią.

Jeżeli dzieje się coś złego, poinformuj o tym nauczycieli lub rodziców

Pamiętaj, że niekiedy konflikt może przerodzić się w agresję i przemoc psychiczną. Jeśli ktoś notoryczne uprzykrza Ci życie i pomimo Twoich próśb nie przestaje, zgłoś to osobom dorosłym. Widzisz, że ktoś dokucza Twojej koleżance albo znajomemu? Nie bądź bierny, zareaguj! Nikt nie zasługuje na złe traktowanie i każdy ma prawo do korzystania z pomocy w ciężkich chwilach. Nawet jeśli wydaje Ci się, że osoba poszkodowana sobie radzi, w rzeczywistości może okazać się zupełnie inaczej i może doprowadzić to nawet to tragedii.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki były bardzo pomocne i od dzisiaj będziesz wiedział, jak postępować, aby nie tracić czasu na kłótnie i gniew.

Życzymy Ci szybkiego rozwiązywania konfliktów!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)