single-image

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

Aleksandra Broda

Zbliżajmy się do Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Tematy przemocy w rodzinie wciąż budzą niemałe kontrowersje wśród Społeczeństwa, ponieważ przemoc fizyczna zaczyna się już tam, gdzie jest „klaps”. Kolejną kwestią jest przemoc domowa, która wciąż nie jest zwalczana w skuteczny sposób, a ofiary milczą. Co można naprawić wśród świadomości polskich rodziców, aby nie używali kar wobec dzieci i jak możemy wpłynąć na rząd, aby rodziny były bardziej chronione przed swoimi oprawcami, a ich codziennej gehenny nie zamiatało się pod dywan?

Klaps to nie przemoc?

Zacznijmy od tego, że prawo zakazuje używania słynnych „klapsów”. Ten przepis o jakichkolwiek karach cielesnych został wprowadzony do kodeksu karnego w 2010 roku. W praktyce jednak wielu rodziców używa uderzenia w pupę jako wyjście z niekomfortowej sytuacji. Czy to jest słuszne? Oczywiście, że nie i nie jest to zgodne z prawem. Nie jest to również zgodne z etyką, z normami wobec szacunku do dzieci. I proszę, zanim wściekniesz się i wyłączysz ten artykuł, daj sobie chwilę. Istnieją różne metody na uspokojenie i wytłumaczenie dziecku tego, że postępuje niewłaściwie. Nie obrażaj się, nie unoś. Poczytaj o metodach, pod którymi podpisują się psychologowie. Pamiętaj, że zawsze możesz coś zmienić i nikt Cię tutaj nie chce źle oceniać. Wspierajmy się.

Nasza złość może psychicznie krzywdzić dziecko

Przemoc nie ogranicza się tylko do tej fizycznej. Dzieci mogą doświadczać przemocy psychicznej. I to się dzieje w domach, które nie wykazują żadnych zachowań patologicznych. Rodzice krzywdzą dzieci, jeśli przelewają na nie swoje frustracje i krzywdzą dzieci, kiedy nie poświęcają im wystarczającej uwagi. Przemoc psychiczna to nieszanowanie dziecka uczuć, poglądów i potrzeb.

Jeszcze więcej o przemocy wobec dzieci

Możemy śmiało założyć, że codziennie mijamy kilkoro dzieci, które doświadczają przemocy fizycznej i psychicznej ze strony swoich opiekunów. Jak informuje fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w 2018 roku, pomocą objęto prawie 50 tysięcy dzieci z dysfunkcyjnych rodzin! Nie możemy być jednak naiwni i uwierzyć w to, że wszystkie dzieci dostały wsparcie. Zwłaszcza dzisiaj. Obecna sytuacja zbiera żniwa w postaci problemów finansowych, psychicznych. Możemy wnioskować, że w wielu domach nie dzieje się dobrze. To wszystko przekłada się na to, że powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte.

Dzieci doświadczają przemocy, ale nie zawsze stoją za tym rodzice

Musimy pamiętać, że dzieci, niezależnie od wieku, mogą doświadczyć przemocy rówieśniczej – zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Nasze dzieci mogą nie być tolerowane przez grupkę znajomych z klasy, a nawet dorosłych, z którymi mają do czynienia. Pamiętajmy, że mogą być zagrożone z każdej strony. I chodzi tutaj o gwałty, homofobię, cyberprzemoc. Wydaje nam się, że w Polsce zbyt mało mówi się o tych zagrożeniach.

Rząd, Ordo Iuris wciąż chce wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej i do tego dąży

Wiemy, że ten temat nie jest zbytnio popularny. Z naszych doświadczeń wynika, że dopiero jak rządzący ją wypowiedzą, wśród wielu Polaków pojawi się ta świadomość i wynikną z tego powodu kolejne konflikty. My jesteśmy jednym z nielicznych portali dla rodziców, który porusza ten temat od samego początku. Konwencja ta została stworzona przez ekspertów Unii Europejski, a jej rozwinięcie brzmi: Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Chroni nie tylko kobiety przed nierównościami i atakami ze strony partnerów, ale również chroni dzieci! To jedyne zobowiązanie Krajów Unii Europejskiej, które poszerza horyzonty o takie zjawiska jak właśnie przemoc psychiczna czy stalikng. Ta konwencja pozwoliła Polsce na zdefiniowanie wszelkiej przemocy i pokazała rządzącym, jak bardzo ten temat jest złożony. Kiedy dojdzie do jej wypowiedzenia, zostaniemy skazani tylko na polskie rządy. Zostaniemy skazani na siebie i Unia Europejska nam już w niczym nie pomoże. Dlaczego więc skrajnie prawicowym zależy na tym, aby została ona wypowiedziana? Według rządzących i mających wpływ na nasz Kraj Polska powinna być oddzielnym, niezależnym od innych Państwem. To bardzo przykre, zwłaszcza że sama Konwencja edukuje na temat tolerancji i uczy dorosłych, jak i dzieci bycia otwartym człowiekiem, który nie boi się mówić o swoich problemach.

Nie obrażaj się, że powiedzieliśmy, że klaps to przemoc

Jako świadomi rodzice nie popieramy klapsów ani żadnych kar. Nie czuj się również obrażony, jeśli w tym artykule wymieniliśmy inne formy przemocy. Nie możemy pozostać obojętni wobec żadnych form. Wierzymy, że każdy może zapanować nad chęcią ukarania dziecka. Wierzymy w rozmowę, dialog i metody współczesnych ekspertów. Nie myśl, że rzuciliśmy Cię do „jednego” worka. Oprócz tego, że jesteśmy świadomi, również mamy empatię, dlatego zachęcamy Cię do poszukania bardziej humanitarnego, dobrego rozwiązania.

Zapraszamy wszystkich do pogłębienia wiedzy dotyczącej różnych czynników, które krzywdzą dzieci, a także do zaangażowania się w statystyki mówiące o przemocy. Bardzo możliwe, że zarówno ty, jak i Twoja rodzina jej nie doświadcza, ale pamiętaj, że osoba, z którą mieszkasz w jednym budynku, lub dziecko, do którego rodzice przeklinają, kiedy mijasz je na spacerze, już tak.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)