single-image

Nauka przez doświadczenie?

Aleksandra Broda
Nadchodzi taki moment w życiu niemowlaka, kiedy otaczająca rzeczywistość staje się wyjątkowo interesująca. To okres raczkowania, pierwszych prób wstawania, nieporadnych kroczków.

Nadchodzi taki moment w życiu rodziców, kiedy ciężko odnaleźć czas na ugotowanie obiadu, posprzątanie mieszkania. To czas, gdy maluch znajduje się wszędzie tam, gdzie nie powinien. A to na stromym schodku, a to przy kubku gorącej kawy, a to na krawędzi kanapy.

I każda kochająca matka, i troskliwy ojciec zrobią wszystko, aby ich dziecku nie stała się krzywda. Rozwiązań jest naprawdę wiele! Można mieć oczy dookoła głowy, obserwować raczkującego niemowlaka 24 godziny na dobę (czy to realne?), albo zabudować wszystkie niebezpieczne przedmioty w domu. Można zrobić tak, jak zrobiłam ja: mówić do malucha jak bardzo jego zachowanie jest ryzykowne i wierzyć, że jest na tyle inteligentne, by to zrozumieć.

Moja technika ochrony przed niebezpieczeństwem została skrytykowana przez wielu. „Przecież, taki maluch nie rozumie twoich słów” – mówili. I mówili też, że nauka przez doświadczenie jest najskuteczniejsza. Poniekąd to prawda.

Pewien ojciec nagrzał delikatnie kominek, aby jego dziecko dotknęło szyby, lekko przy tym się parząc. Maluch wystraszony zaczął płakać i już do kominka nie podszedł. Cel – osiągnięty.

Ale czy to oznacza, że można dziecko lekko uderzyć, lekko dać pogryź przez psa, lekko porazić prądem, ale tylko lekko, aby nic groźnego się nie stało?

Nie znamy psychiki naszego niemowlaka. Oparzone przez ogień może i nigdy więcej nie popełni podobnego błędu, ale może również przestraszyć się do tego stopnia, że nowe wyzwania będą budziły w nim strach i niepokój. Albo szybko zapomni o przygodzie z rozgrzaną szybą, albo w przyszłości towarzyszyć będzie mu przerażenie, wycofanie.

Metoda nauki przez negatywna doświadczenia jest ryzykowna. Może więc warto pokazywać, tłumaczyć? Maluch w końcu zrozumie. Jeśli nie za pierwszym razem, to za dziesiątym. Jeśli nie poprzez tę metodę, to inną. Wykaż się cierpliwością, wyrozumiałością. Efekty zobaczysz szybciej niż myślisz.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)