single-image

Nie wyrzucaj do kosza przeterminowanych, użytych leków!

Aleksandra Broda

Każdy z nas w swoim domu ma specjalną półkę albo szafkę, w której przechowuje leki. 60% ludzi w swojej apteczce znajdzie również syropy na kaszel sprzed kilku miesięcy, czopki, a nawet stare antybiotyki. Niestety, nie użyje ich już ponownie, ponieważ np. syropy po otwarciu przeważnie należy spożyć do 3 miesięcy. Co robi większość ludzi kiedy chce pozbyć się zbędnych lekarstw i suplementów? Wylewa je do zlewu lub toalety albo po prostu wyrzuca je do kosza na śmieci. To jest śmiertelny błąd!

Zarówno leki, jak i niektóre suplementy zawierają szkodliwe substancje, które się tworzą i mnożą po otwarciu— w szczególności, gdy przekraczają swój termin ważności. Z tego względu każdy lek jest odpadem niebezpiecznym. Leki wytwarzają związki chemiczne niebezpieczne nie tylko dla naszego środowiska, ale dla nas samych — Unoszą się w powietrzu, mieszają się z odpadami przeznaczonymi do recyklingu oraz zanieczyszczają wodę. Szczególnie kiedy zawartość wylewana jest do toalety lub umywalki. Filtry z oczyszczalni ścieków nie są w stanie ich oczyścić! Ta woda trafia do rzek i zbiorników wodnych. Do rzek, w których czasami się kąpiemy. Wnika do gleby, na której sadzimy piękne kwiaty i warzywa oraz do gleby, po której chodzą nasze dzieci. Trafiają do powietrza, którym oddychamy. Weźmy jeszcze pod uwagę fakt, że wiele zwierząt żeruje przy śmietnikach w poszukiwaniu pożywienia. Tabletkę  pomimo dobrego węchu, zwierzęta mogą połknąć.

Co zrobić z przeterminowanymi lub użytymi lekami?

Należy wyszukać na stronie swojego miasta, w jakim miejscu można pozbyć się odpadów niebezpiecznych, czyli leków. Zazwyczaj apteki posiadają specjalne kontenery na leki. W każdym mieście powinno być co najmniej kilka punktów, w których łatwo będziemy mogli wyrzucić odpady. Oczywiście, taka usługa jest nieodpłatna.

Jeśli lek przechowywany jest w papierowym pudełeczku, należy go z niego wyciągnąć. Zazwyczaj nie ma potrzeby wyjmowania tabletek z blistrów. Syropy w szklanych pojemniczkach wrzucamy razem. To samo dotyczy maści — należy wyrzucić maść wraz z tubką, bez oddzielania.

 

Pomimo tego, że w obrębie swojego miejsca zamieszkania, łatwo jest znaleźć punkt, to bardzo mało ludzi wyrzuca leki w sposób odpowiedzialny i świadomy. W związku z tym, że rynek farmakologiczny rośnie w zastraszającym tempie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że środowisko, w którym żyjemy, będzie coraz bardziej zanieczyszczone. A przecież to nic trudnego — przejść się do apteki lub odpowiedniego punktu. Taka łatwa rzecz, która jest krokiem naprzód ku zdrowiu. Bo właśnie tymi małymi kroczkami możemy zawalczyć o zdrowie nasze i naszych dzieci!

Koniecznie udostępnij.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)