single-image

Nowy program nauczania. Łacina i kultura antyczna. Jesteśmy przeciwni!

Aleksandra Broda

Od września 2020 roku uczniowie liceum i technikum będą mieli do czynienia z nowym programem nauczania. Pierwszoklasiści zaczną uczyć się łaciny i kultury antycznej i poświęcą na to jedną godzinę w tygodniu. Takie rozporządzenie wydało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem ma być rzekome zapoznanie się z kulturą grecko-rzymską i świadomość tego, jak język łaciński wpłynął na języki z całego Świata. Uczniowie mają nauczyć się czytać proste dzieła w tymże języku.

Historia to piękna dziedzina nauki, ale z tego, co się orientujemy, tematy związane z historią Grecji, a także językiem łacińskim są poruszane w prawie każdym podręczniku. Podczas kiedy inne Kraje ogromny nacisk kładą na edukację języków obcych, Polska znów zaskoczy swoim nieprzemyślanym programem edukacyjnym. Kiedy mamy możliwość zagospodarować młodzieży dodatkową godzinę lekcyjną, powinniśmy zrobić coś dla nich, a nie dla swoich politycznych ambicji.

W czasach kiedy dzieci i młodzież cierpią na depresje, samookaleczają się, popełniają samobójstwa. W czasach, w których otyłość zabija, a brak więzi z rodzicami skutkuje problemami wychowawczymi i emocjonalnymi. W czasach, gdzie bardzo liczy się zaradność, twórcze myślenie i myślenie logiczne, wprowadza się do szkoły język łaciński oraz kulturę antyczną. W czasach, w których młodzież zdaje maturę, ale ma problemy z napisaniem CV lub określeniem swoich celów, wprowadza się dodatkowy przedmiot, który można byłoby zamienić innym. Ma się wrażenie, że się cofamy. Przyszłość naszych dzieci idzie w nieco złym kierunku.

Bo jedną godzinę tygodniowo możemy poświęcić na naprawdę dobry WDŻ. Jedną godzinę w tygodniu możemy zagospodarować na inspirującą naukę o zdrowej żywności. Jedna godzina tygodniowo może być lekcją języka obcego, ale lekcją, na której próbujemy ze sobą rozmawiać w wybranym języku. Jedna godzina tygodniowo, na której porusza się problemy XXI wieku, prowadzona przez właściwą osobę, może odwieźć kogoś od samobójstwa lub zauważyć depresję młodego człowieka.

Zainteresowanie językiem łacińskim i kulturą antyczną można rozwijać w domu. W domu jednak nie zawsze jest czas na zdrowy posiłek, na rozmowę z rodzicami. W większości domów się nie rozmawia z powodu braku czasu. W niektórych domach o depresji się nie mówi, chociaż wszyscy na nią cierpią. Rodzice nie wypełnią CV wkraczającego w dorosłość dziecka. Rodziców nie zawsze stać na kreatywne zajęcia językowe. I chociaż fajnie jest, kiedy można porozmawiać z rodzicami o seksie, miłości, to jednak rozmowa z ekspertem, wśród znajomych, może wpłynąć naprawdę znacząco na przyszłe życie.

Jedna godzina w tygodniu ucznia technikum lub liceum mogłaby zmienić jego życie, ulepszyć. Tymczasem dostaną oni dodatkowy powód do stresu, dodatkową godzinę, która, może i ciekawa, ale nie przygotuje do życia.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)